Про організацію освітнього процесу осіб з особливими освітніми потребами у 2024/2025 навчальному році
Рекомендації щодо запровадження безбар’єрності у школах
Методичні рекомендації ООС 2023-2024
Порядок організації інклюзивного навчання
Алгоритм створення інклюзивного класу:
- Батьки дитини з ООП звертаються до закладу освіти, пишуть заяву та додають до неї витяг ІРЦ про комплексну оцінку дитини.
- Керівник закладу освіти дає подання до органу управління освітою щодо погодження організації інклюзивного навчання в його закладі.
- Орган управління освітою дає лист-погодження або наказ про це.
- За необхідності в штатний розпис закладу потрібно внести зміни, наприклад, ввести додаткові ставки асистентів вчителів чи вчителів-дефектологів.
- Керівник закладу освіти видає наказ щодо створення класу або класів з інклюзивним навчанням, щодо затвердження положення про команду психолого-педагогічного супроводу в закладі освіти, про склад цієї команди.
ПІДГОТОВЧА РОБОТА ШКОЛИ
Оскільки вже на середину червня заклад освіти володіє інформацією, скільки дітей з ООП будуть навчатися наступного навчального року (15 червня вже формуються перші класи й переведені всі інші класи на наступний етап), то в керівника освіти є два з половиною місяці, щоби внести всі необхідні зміни в організацію діяльності закладу для того, щоб організувати інклюзивне навчання.
З батьками та учнями має бути проведена попередня робота – адміністрацією закладу освіти й безпосередньо командою психолого-педагогічного супроводу дитини. Коли батьки приходять вперше до школи, адміністрація, як правило, вже володіє інформацією, чи буде 1 клас інклюзивним. Саме тоді потрібно починати з батьками розмову про це. За потреби, роз’яснити, що це таке, дати зрозуміти, що це ніяк не впливає на навчання їхніх дітей, тому що діти з ООП мають свої індивідуальну програму розвитку й індивідуальну освітню траєкторію.
Це питання ми рекомендуємо обговорювати й на батьківських зборах майбутніх першокласників, тому що від того, як це сприймуть батьки, сильно залежить і сприйняття дітей.
Для роботи з дітьми використовуйте виховні години, уроки доброти, толерантності, але найкращим способом є спільна ігрова й навчальна діяльність – наприклад, створення різних проєктів, де діти працюють разом, розуміють, що у всіх однакові інтереси, потреби до навчання.
Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами
У Нововолинському ліцеї №9 Нововолинської міської ради Волинської області створені сприятливі умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами, забезпечено їх безперешкодним доступом до приміщення закладу.
У закладі відкрито 5 класів з інклюзивною формою навчання, у яких навчається 6 учнів;
Працюють 5 асистентів вчителя інклюзивного класу;
заклад співпрацює з Інклюзивно-ресурсним центром м. Нововолинська (вулиця Кауркова, будинок 39А, Нововолинськ, Волинська область), де можуть отримати консультації педагогічні працівники з питань роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, батьки та учні;
є можливість отримати додаткові освітні послуги - індивідуальні корекційно-розвиткові заняття практичного психолога, логопеда (при ІРЦ);
для дітей з інклюзивною формою навчання адаптовано/модифіковано навчальні програми з предметів, створено позитивний клімат шкільного середовища;
створено належні умови для перебування у закладі дітей з особливими освітніми потребами:
-
є пандус;
-
зроблено помітки на сходах;
-
організовано чергування;
-
виконано поточний ремонт туалету;
-
виконано поточний ремонт класних кімнат.
Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення, враховано використання кольорів, розташування меблів і обладнання відповідно до санітарних вимог. У закладі дотримується тепловий режим. Працює харчоблок. Забезпечується регулярність вологого прибирання, використання всіх видів провітрювання.
Шкільна та пришкільна території підтримуються в належному стані.